Contec Coating CC Filler er en spartelmasse, der bruges til at klargøre underlaget før microcement. Den anvendes blandt andet til udspartling ...
Contec Coating CC Filler er en spartelmasse, der bruges til at klargøre underlaget før microcement. Den anvendes blandt andet til udspartling af klinker og fliser samt til at udfylde fuger, porer og mindre ujævnheder, så underlaget bliver plant og klar til påføring af microcement.
Da alle microcementprojekter er forskellige, har Contec Coating udviklet Microcement-Guiden, så du kan få vejledning tilpasset netop dit projekt.
I Microcement-Guiden indtaster du oplysninger om dit projekt og får:
Underlaget skal være rent, tørt, fast og plant. Ujævnheder og fuger kan efter behov spartles med CC Filler Spartelmasse. Der skal påføres CC Primer før og mellem lagene af CC Filler.
CC Primer påføres som forankring mod det klargjorte underlag og sikrer en stærk og ensartet vedhæftning for den efterfølgende microcement.
PURE Microcement blandes med vand og påføres i minimum to lag. Første lag skal påføres med kortluvet malerrulle. Det anbefales at slibe og påføre CC Primer mellem lagene.
Microcementen fås i 4 standardtoner: Nightfall, Drizzly, Illume og Alba.
Ønsker man microcement i en farve, kan hver standardtone kombineres med 9 forskellige COLOR-farver. Det giver 36 farvevarianter ved fx 2 % farvetilsætning. COLOR kan tilsættes fra 0–6 %, og du kan derfor blande din egen unikke farve.
Til sidst skal microcementen beskyttes med sealer. Vælg den løsning, der passer til overfladens anvendelse:
For en detaljeret trin-for-trin vejledning til dit projekt anbefales det at bruge Microcement-Guiden.
CC Filler kan også bruges sammen med Contec Coating Flakes til at skabe et terrazzo-look. Opbygningen består af følgende 3 trin:
Brug CC Care efter behov eller mindst hver 3. måned for at bevare overfladens udseende og gøre den lettere at rengøre.
| Produktnavn | Contec Coating CC Filler spartelmasse 5 kg |
|---|---|
| Artikelnummer | 1444302 |
| Vægt, kg. | 5.330000 |
| EAN-nr | 5745000496471 |
| Nettovægt, kg. | 5.000 |
| Varemærke | Contec Coating |
| Produkttype | Spartelmasse |
Ved at tilføje produkter til Favoritter, kan du nemt få et overblik over udvalgte produkter!
Log ind eller opret konto